[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی و مقایسه تیپ شخصیتD وکیفیت خواب در بیماران مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس ، بیماران قلبی عروقی و افراد عادی
سوزان امامی پور ، پریا اسفندیاری نیا
دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز ، emamipursd@yahoo.com
چکیده:   (382 مشاهده)
با توجه به اهمیت بیماری های ام اس و  قلبی عروقی و توجه روز افزون به کنترل این بیماری ها به نظر می رسد عوامل روان شناختی نقش مهمی در پدیدآیی و پیشگیری و درمان این دو بیماری دارد. لذا هدف پژوهش حاضر بررسی و مقایسه تیپ شخصیتD و کیفیت خواب در بیماران مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس، بیماران قلبی عروقی و افراد عادی بود. روش پژوهش توصیف از نوع علّی_ مقایسه ای و روش نمونه گیری در دسترس بود. در این راستا 90 نفر آزمودنی (30 بیمار مبتلا به ام اس،30 بیمار قلبی عروقی و30 نفر افراد عادی) در بیمارستان دی و انجمن ام اس ایران واقع در شهر تهران انتخاب شدند و به وسیله پرسشنامه تیپ شخصیتD (DS14) و کیفیت خواب (PSQI) مورد سنجش و مقایسه قرار گرفتند.
تحلیل داده ها با استفاده از آزمون تحلیل واریانس یکراهه و بررسی تفاوت دو به دو متغیر ها با استفاده از آزمون تعقیبی توکی انجام شد. نتایج نشان داد که در تیپ شخصیت D و کیفیت خواب بین بیماران مبتلا به ام اس و قلبی عروقی نسبت به افراد عادی تفاوت معناداری وجود دارد (0.01P≤). همچنین تیپ شخصیت D و کیفیت خواب در بین بیماران مبتلا به ام اس و قلبی عروقی تفاوت معناداری ندارند (0.01P≤). با توجه به نتایج بدست آمده به نظر می رسد که بیماران ام اس و قلبی عروقی نسبت به افراد عادی مشکلات بیشتری را در تیپ شخصیت D و کیفیت خواب تجربه می کنند. لذا توجه به این دو متغیرکنار سایر متغیر های مؤثر در پدیدآیی و پیشگیری و درمان این دو بیماری توصیه می گردد.
واژه‌های کلیدی: تیپ شخصیت D، کیفیت خواب، بیماران مالتیپل اسکلروزیس، بیماران قلبی عروقی.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/11/20 | ویرایش نهایی: 1401/4/8 | پذیرش: 1401/4/8
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
روانشناسی سلامت بالینی clinical health psychology
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4509