[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
تدوین مقدماتی بسته درمان فراتشخیصی مبتنی بر درمان تعهد و پذیرش ودرمان فراشناختی و تعیین اثربخشی آن بر فرانگرانی بیماران مبتلا به سرطان پستان
انیس خوش لهجه صدق ، محمد ابراهیم مداحی ، حسن احدی ، حمید رضا میرزایی
شاهد ، memadahi@yahoo.com
چکیده:   (133 مشاهده)
 هدف از پژوهش حاضر تدوین بسته درمان فراتشخیصی مبتنی بر درمان تعهد و پذیرش و درمان فراشناختی و تعیین اثربخشی آن بر فرانگرانی بیماران مبتلا به سرطان پستان است. جامعه مشتمل برکلیه بیماران زن مراجعه‌کننده به مرکز تحقیقات سرطان بیمارستان شهدای تجریش است که زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می باشد. این بیماران با تشخیص سرطان پستان و دارای 20-40 سال هستند. پس از غربالگری 80 نفر آنان به تصادف در چهار گروه آزمایشی و کنترل قرار گرفتند. هر چهار گروه درمان دارویی دریافت کردند و توسط آزمون‌های مورد نظر (فرانگرانی) مورد پیش‌آزمون قرار گرفتند. گروه آزمایشی اول پس از 10 جلسه درمان فردی تعهد و پذیرش، گروه ازمایشی دوم پس از 10 جلسه درمان فردی فراشناختی و گروه سوم ازمایشی پس از 10 جلسه درمان فردی فراتشخیصی مبتنی بر ترکیب دو رویکر درمانی با مولفه های مورد نیاز و متناسب با بیماری این بیماران را دریافت کردند و گروه کنترل بدون دریافت هیچ‌گونه کاربندی دیگر پس از 10 هفته مورد پس‌آزمون قرار گرفتند. همچنین هر چهار گروه پس از 3 ماه مورد پیگیری قرار گرفتند. در این پژوهش جهت تجزیه و تحلیل داده‌ها از آمار توصیفی و استنباطی استفاده شد. جهت بررسی اثرات بسته درمانی از روش آماری تحلیل کوواریانس تک متغییره و جهت بررسی اثرات پیگیری از روش تحلیل واریانس مکرر سنجش استفاده شد. نتایج حاصل بیانگر آن بوده است که بسته درمان مقدماتی فراتشخیصی مبتنی بر مولفه‌های درمان تعهد و پذیرش و درمان فراشناختی توانسته است بر فرانگرانی در بیماران مبتلا به سرطان پستان اثرگذار باشد و فرضیه پژوهش در سطح معناداری 0.05 تایید شد (p<0.05).
 
واژه‌های کلیدی: درمان فراشناختی، درمان تعهد و پذیرش، سرطان پستان، درمان فراتشخیصی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1401/3/21 | ویرایش نهایی: 1401/6/1 | پذیرش: 1401/6/5
ارسال پیام به نویسنده مسئول

Ethics code: 000
Clinical trials code: 000


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
روانشناسی سلامت بالینی clinical health psychology
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4509